Koty

Obcinanie kotu pazurów - najważniejsze wskazówki

Spis treści

Chroń zdrowie swojego kota i dobro ludzi w pobliżu - nie wspominając o meblach - dbając o staranne przycinanie pazurów.

Jak każdy, kto mieszka z kotami, wie, że koty lubią drapać. Drapią, aby:

 • zaznaczyć swoje terytorium,
 • rozciągnąć swoje stopy,
 • wygiąć ciało,
 • zetrzeć martwą zewnętrzną warstwę skóry na swoich paznokciach.

Niestety, wszystkie te zachowania związane z drapaniem mogą doprowadzić do uszkodzenia mebli lub zasłon, a nawet do uszkodzenia Ciebie!

Kot drapie

Jak często należy przycinać pazurki naszemu kotu? 

Możesz zaspokoić potrzebę drapania u pupila, upewniając się, że ma do dyspozycji wiele powierzchni nadających się do drapania (np. odpowiedniego rozmiaru drapak dla kotów) oraz utrzymując paznokcie kota w ryzach poprzez regularne przycinanie. Kocie pazury muszą być przycinane co 10-14 dni, więc przyzwyczajenie się do przycinania ich w domu jest koniecznością - nikt nie może biegać z kotem do groomera za każdym razem, gdy potrzebuje pedicure.

Chociaż przyzwyczajenie się do tego procesu zajmie Tobie i Twojemu kotu trochę czasu, przy odrobinie cierpliwości jest całkowicie możliwe, aby poradzić sobie z przycinaniem pazurów w domu. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak bezboleśnie obcinać ostre pazury swojemu kotu.

Wskazówki dotyczące przycinania pazurów u kota

 1. Wybierz czas, kiedy Ty i Twoje zwierzę jesteście zrelaksowani
 2. Przed rozpoczęciem pracy upewnij się, że masz dobre oświetlenie
 3. Ustaw kota przodem do siebie - idealnym momentem jest chwila, kiedy pupil odpoczywa na Twoich kolanach. Możesz też owinąć kota ręcznikiem, pozostawiając mu jedną nogę wolną.
 4. Weź łapę kota i delikatnie naciśnij górną część każdego palca, aby wysunąć koci pazur na zewnątrz. Pamiętaj, że jeśli kot jest starszy, obchodź się z nim wyjątkowo delikatnie.
 5. Zbadaj dokładnie pazur i używając obcinacza do pazurów, odetnij tylko przezroczystą końcówkę, omijając naczynie krwionośne, które jest widoczne w środku pazura.
 6. Jeśli Twój kot stanie się niespokojny, przerwij zabieg i spróbuj obciąć kotu pazury innym razem.
 7. W zależności od kota, obcinanie pazurów może być trudne, dlatego skonsultuj się z weterynarzem lub pielęgniarką weterynaryjną w celu uzyskania porady.
Kocie pazurki

Czym obcinać kocie pazury? 

Wybierz odpowiednie narzędzia do obcinania pazurków swoim kotom. Jeśli pazurki są na tyle długie, że zwijają się w kółko, użyj nożyczek do obcinania pazurów. W przeciwnym razie, łatwiej będzie Ci użyć obcinaczek typu gilotynowego. W ostateczności możesz też obcinać pazury kota używając cążki.

Jeśli uda Ci się sprawić, że obcinanie paznokci będzie spokojnym i bezstresowym doświadczeniem, powinieneś być w stanie utrzymać harmonogram pielęgnacji co dwa tygodnie, który sprawi, że Twój kotek będzie szczęśliwy, a Twój dom wolny od strzępów!