Króliki

Obcinanie pazurów u królika krok po kroku

Obcinanie pazurów u królika

Utrzymywanie paznokci Twojego królika na odpowiedniej długości jest bardzo ważne. Długie paznokcie mogą potencjalnie zakrzywić się do stopy królika lub mogą zahaczyć o coś, powodując duży dyskomfort dla Twojego zwierzaka.

Obcinanie paznokci królika może wydawać się trudnym zadaniem. Wielu właścicieli królików decyduje się pozwolić, aby zajął się tym ich weterynarz. Częste wizyty u weterynarza mogą być jednak kosztowne. Oto więc kilka porad dotyczących samodzielnego przycinania paznokci królika.

Łatwiej jest przyciąć paznokcie królika szybko i skutecznie, kiedy królik jest odpowiednio skrępowany. Jeśli to możliwe, poproś kogoś o pomoc, a następnie zawiń królika w ręcznik, aby ograniczyć ruch i odizolować każdą łapkę.

Zbadaj pazur, aby zlokalizować żyłę wewnątrz paznokcia. Żyła ta nazywana jest szybką i powinieneś unikać jej przecięcia. Obcięcie żyły spowoduje, że twoje zwierzę będzie odczuwało ból i będzie krwawić. Niektóre paznokcie królików są dość ciemne, więc będziesz potrzebował małej latarki aby to zobaczyć - żyła wygląda jak biała linia biegnąca przez środek każdego paznokcia. Jeśli przypadkowo przycinasz paznokcie zbyt krótko, użyj mąki lub proszku styptycznego aby powstrzymać krwawienie.

Jak obciąć pazury królikowi? Poradnik krok po kroku

Jeśli chodzi o twojego królika domowego, chcesz się upewnić, że robisz wszystko, co możliwe dla ich zdrowia i szczęścia. Jedną z rzeczy, które możesz zrobić dla nich jest regularne przycinanie ich paznokci. Utrzymanie ich paznokcie przycięte pomaga zapobiegać infekcjom z rozwoju i utrzymuje je z coraz ból stóp.

Istnieje kilka różnych sposobów, które można przejść o tym zadaniu, ale zalecamy zacząć od obcinania paznokci królika za pomocą cążków do paznokci. Możesz być w stanie zrobić to sam, lub możesz potrzebować pomocy przyjaciela lub członka rodziny. Wszystko zależy od tego jak duży jest Twój królik i jak dobrze reaguje na zajmowanie się nim przez inne osoby.

Królik z obciętymi pazurami, brązowy siedzi w ogrodzie

Po obcięciu paznokci, jeśli pozostały jakieś ostre krawędzie, użyj pilnika, aby je wygładzić, aby nie drapały niczego i nie raniły króliczka, kiedy chodzi. Możesz również użyć latarki, jeśli Twój królik ma ciemne pazury, aby zobaczyć, gdzie znajduje się jego szybka (różowa część), aby przypadkowo nie przyciąć jej zbyt blisko i nie spowodować krwawienia. Jeśli tak się stanie, po prostu zastosuj trochę pudru styptycznego - szybko zatrzyma krwawienie!