Koty

Pchły u kota - jak skutecznie się ich pozbyć?

Spis treści artykułu

Kot, który się drapie, gryzie skórę lub wydaje się niespokojny, najprawdopodobniej ma pchły. Wiedząc, jak wykryć i zniszczyć pchły na swoim zwierzaku i w domu możesz złagodzić te objawy i ochronić siebie i swojego mruczącego czworonoga przed pchłami w przyszłości.

Sprawdź sierść kota w poszukiwaniu pasożytów

Zanim wydasz pieniądze na środki przeciw pchłom, dowiedz się, czy te szkodniki zadomowiły się na Twoim kocie:

Zwróć uwagę na wszelkie oznaki ruchu w ich futrze. Jeśli zauważysz małe robaczki odbijające się od sierści, czas na walkę z pchłami.

Kilka razy dziennie przeczesuj kota metalowym grzebieniem przeciw pchłom o drobnych zębach od głowy do ogona. W ten sposób pozbędziesz się dorosłych pcheł i ich jaj oraz złagodzisz swędzenie.

Następnie zanurz grzebień w mieszaninie ciepłej lub gorącej wody i płynu do mycia naczyń, aby zabić pchły.

Jak zapobiegać pchłom u kota?

Ciepła, gęsta sierść Twojego kota i jego odżywcza krew to wymarzony dom dla pcheł. Chroń swojego pupila za pomocą bariery przeciw pchłom, aby zapobiec osiedlaniu się tych małych szkodników. Istnieje kilka różnych rodzajów produktów wykorzystywanych w walce z pchłami u kotów:

Produkty nakładane na sierść kota

Preparaty typu spot-on są bezpieczniejsze, wygodniejsze i skuteczniejsze niż tradycyjne pyły, szampony i spraye. Można je kupić u weterynarza lub w Internecie. Zapytaj lekarza weterynarii, w którym miejscu kota należy umieścić produkt, w jakiej ilości i jak często należy go stosować. Jeśli nie otrzymujesz preparatu od lekarza weterynarii, przeczytaj najpierw etykietę produktu, aby upewnić się, że jest on bezpieczny dla kotów. Niektóre popularne składniki aktywne i marki obejmują:

  • Fipronil (Frontline Plus)
  • Imidaklopryd (Advantage)
  • Selamektyna (Stronghold/Revolution)
  • Fluralaner (Bravecto)
    Dobrze sprawdza się również obroża przeciw pchłom z flumetryną i imidaklopridem (Seresto).

Doustne środki na pchły

Tabletka Nitenpyram (Capstar) zabija dorosłe pchły na Twoim kocie w ciągu 30 minut. Nie ma jednak żadnych trwałych efektów. Spinosad (Comfortis) to szybko działający preparat do żucia, który zaczyna zabijać pchły, zanim złożą one jaja. Zapewnia on pełny miesiąc ochrony przed pchłami, aby zapobiec ich wylęganiu się w przyszłości.

Regularnie sprzątaj swój dom, aby zapobiec inwazji pcheł

Samica pchły może złożyć do 50 jaj dziennie. Mogą one przenieść się z Twojego kota na dywan, kanapę lub kołdrę. Daj im szansę na wyklucie się, a będziesz mieć do czynienia z prawdziwą plagą krwiopijców.

Dokładne czyszczenie domu może pomóc Ci rozwiązać ten problem:

  • Odkurzaj każdego dnia. Wyczyść dywany, meble z poduszkami oraz szczeliny w podłodze, aby usunąć wszystkie jaja, zanim zdążą się wykluć. W ten sposób pozbędziesz się również żywych pcheł. Po prostu nie zapomnij wyrzucić worka odkurzacza lub wymyć jego pojemnika ciepłą wodą z mydłem, kiedy skończysz.
  • Pierz co najmniej raz w tygodniu. Zdejmij pościel, obicia kanap i inne tkaniny, których dotykało Twoje zwierzę i wrzuć je prosto do pralki. Używaj gorącej wody, aby żadne insekty nie przetrwały cyklu prania.

Zwalczanie uporczywych pcheł

Pchły, które uparcie trzymają się w pobliżu pomimo leczenia, mogą wymagać poważniejszych środków.

Oczyść podłogi. Wyprowadź z domu wszystkie zwierzęta domowe i członków rodziny, a następnie pokryj dywany i inne powierzchnie sprayem na pchły. Spraye przeciw pchłom, które działają najlepiej, mają w swoim składzie metopren lub pyriproksyfen. Jeśli martwisz się o chemikalia w domu, spróbuj naturalnego sprayu cytrusowego. Trzymaj zwierzęta domowe, dzieci i wszystkich innych z dala od domu, dopóki wszystkie powierzchnie nie wyschną.

Upewnij się, że wszystkie Twoje zwierzęta domowe są leczone na pchły. Każde nieleczone zwierzę może być siedliskiem pcheł i nigdy nie uda Ci się opanować sytuacji z pchłami. Dopóki wszystkie Twoje zwierzęta nie zostaną poddane leczeniu, pchły wygrają bitwę.

Wezwij eksperta od pcheł. Jeżeli pchły nadal są w pobliżu, być może będziesz potrzebował eksterminatora, aby rozwiązać ten problem.

Nawet w dużych ilościach, pchły są malutkie i dość łatwe do zabicia. Po kilku tygodniach dokładnego czyszczenia, powinny przestać dokuczać Twojemu kotu i Tobie. Chociaż pełne zwalczenie inwazji pcheł może potrwać nawet do 3 miesięcy!