Koty

Ruja u kotki - charakterystyczne objawy i czas trwania

Spis treści

Wszystkie kotki naturalnie przechodzą cykl rui, jeśli nie zostały poddane zabiegowi kastracji. Ten cykl rui jest określany jako estrus i wskazuje, że kotka jest zdolna do rozmnażania. Istnieje kilka kluczowych wskazówek, pozwalających rozpoznać, że kotka może być w rui. Przydatna dla właścicieli kotów, może być informacja w jaki sposób rozpoznać nietypowe zachowanie kotki.

Co to jest cykl rui u kotki?

Niekastrowana kotka nazywana jest królową i posiada narządy rozrodcze, do których należą macica i jajniki. Te narządy rozrodcze przechodzą przez normalny cykl, zwany cyklem rujowym lub częściej cyklem rui, który umożliwia rozmnażanie. Podczas cyklu rui u większości ssaków, jajo jest uwalniane z jajników przed rozpoczęciem rozmnażania - owulacja. Ponieważ jednak u kotów owulacja jest indukowana, nie uwalniają one jajeczek w okresie rui aż do momentu rozmnażania. Nadal mają One jednak wahania hormonalne, wraz z pewnym obrzękiem naczyń krwionośnych, podczas cyklu cieplnego, co oznacza, że ich ciało mówi im, że nadszedł czas na rozmnażanie.

Cykl rui u kotki
Infografika przedstawiająca cykl rui u kotki 

Kiedy u kotów występuje ruja?

Kotki naturalnie przechodzą swój pierwszy cykl rui w wieku około sześciu miesięcy, ale może on wystąpić w dowolnym miejscu pomiędzy 4 a 12 miesiącem życia, w zależności od rasy, stanu zdrowia i pory roku. Ten pierwszy cykl rui jest związany z dojrzewaniem płciowym, a kotka może zajść w ciążę podczas każdego cyklu rui, w tym pierwszego. Koty są sezonowo poliestralne, co oznacza, że przechodzą ruję zgodnie z harmonogramem sezonowym, zazwyczaj od lutego do października na półkuli północnej.

Jak długo u kotki trwa ruja?

Kotka jest w rui zazwyczaj przez około tydzień, a jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, kotka przestaje mieć ruję i wraca do niej tydzień lub dwa później. Może się to zdarzyć przez cały sezon hodowlany.

Typowe objawy rui u kotów

W przeciwieństwie do cieczki u psów, koty nie wykazują bardzo oczywistych objawów fizycznych, gdy są w rui. Oznaki behawioralne są bardziej normą dla kota.

Ocierający się kot

Oznaki rui u kotki

  1. Wokalizacja
  2. Spryskiwanie moczem
  3. Zachowanie wymagające uwagi
  4. Natarczywe zachowanie
  5. Tarzanie się po podłodze
  6. Podnoszenie tylnego końca tułowia w górę
  7. Poruszanie tylną częścią ciała, kiedy głaszczę się tylny grzbiet
  8. Błaganie o wyjście na zewnątrz
  9. Pocieranie pyskiem o przedmioty

Pierwszą rzeczą, jaką większość ludzi zauważa u kota w rui, jest jego wokalizacja. Płacz, miauczenie i mruczenie są często głośno słyszalne u kotów w rui. Te odgłosy mają na celu zwrócenie na siebie uwagi, poinformowanie innych kotów, że kotka jest w rui i przyciągnięcie kocura.

Oprócz odgłosów, kotka w rui szuka również uwagi i czułości ze strony swojego właściciela oraz innych ludzi bywa bardzo niespokojna. Kotki uwielbiają być głaskane, szczególnie po plecach i tylnej części ciała. Podczas głaskania, kotka w rui często macha tylną częścią ciała, jej nogi mogą podrygiwać, a ogon będzie trzymany wysoko w powietrzu. Może również nadmiernie pocierać twarzą o swojego właściciela i meble, aby rozprzestrzenić swój zapach.

Kot z ogonem w górze

Inne oznaki świadczące o tym, że kot jest w rui, to turlanie się po podłodze, błaganie o wyjście na zewnątrz (nawet jeśli jest kotem zamkniętym) poprzez drapanie w drzwi, a nawet spryskiwanie moczem. Kotka będzie się cofać do ściany lub innego pionowego obiektu, machać tylną częścią ciała i rozpylać mocz, aby kocury mogły się dowiedzieć, że jest w rui. Gwałtowny wzrost hormonów podczas cyklu rui powoduje, że kotka ma te wszystkie przesadne zachowania, które ustają, gdy kotka nie jest już w rui.

Co robić, gdy kotka jest w rui?

Jeśli masz kotkę, która jest w rui, jej zachowanie może być irytujące i uporczywe. Dopuszczenie kotki w rui oczywiście zatrzyma ten cykl, ale wtedy po czasie może okazać się że kotka jest w ciąży i pojawią się kocięta. Sterylizacja jest jednym z najlepszych sposobów na zapobieżenie lub wyeliminowanie tych niepożądanych zachowań. Zapewni to oczywiście , że kotka nigdy więcej nie będzie miała rui, uniknie niepożądanych zachowań, które się z nią wiążą ale również nigdy więcej nie będzie gotowa do rozrodu. Niektórzy lekarze weterynarii chcą poczekać, aż zakończy się aktualny cykl rui, ze względu na zwiększone ryzyko krwawienia chirurgicznego, podczas gdy inni wykonują zabieg kastracji kotki w okresie rui.

Pomimo tego, że zachowanie kotki może wydać Ci się irytujące spróbuj uzbroić się w cierpliwość i otoczyć kotkę miłością w tym trudnym dla niej czasie.