Koty

Smutny kot - przyczyny kociej depresji 

Spis treści 

Koty z reguły są ruchliwymi i aktywnymi pupilami. Jeśli jednak nagle zauważysz, że Twój mruczek staje się cichy i spokojny, może to być sygnał ostrzegawczy. Wielu opiekunów nie potrafi rozpoznać oznak przygnębionego i smutnego kota. Ważne jest, abyś znał różne przyczyny smutku u kotów i najlepsze sposoby, aby zneutralizować koci smutek.

Smutny kociak

Koty są emocjonalne i mogą być zestresowane lub przygnębione. Najczęstsze oznaki przygnębienia u kota to płaszczenie się, syczenie i ucieczka. Czasami jednak kot może nie zdradzać oczywistych oznak stresu. Dlatego jako właściciel zwierzęcia powinieneś wiedzieć, jak zachowują się koty, gdy są przygnębione.

Przyczyny, dla których Twój kot jest smutny

Koty stają się smutne z określonych powodów. Twój kot może stać się smutny, gdy utraci oczekiwaną więź między Tobą a nim. Ważne jest, aby spędzać z kotem czas, abyście oboje byli szczęśliwi.

Inne powody, dla których Twój kot może stać się smutny:

 1. Utrata ukochanej osoby. Podobnie jak Ty, koty smucą się po stracie ukochanej osoby. Na przykład, Twój kot mógł z czasem nawiązać więź z Twoim psem. Jeśli pies umrze lub opuści Twój dom, możesz zauważyć, że kot wygląda na smutnego i przygnębionego. Zachowanie kota jest tymczasowe, Twój zwierzak z czasem dojdzie do siebie.
 2. Kontuzje. Twój kot może doznać urazu podczas zabawy, spaceru lub po prostu będąc kotem. Jeśli Twój pupil nie jest w stanie robić rzeczy, które kiedyś sprawiały mu przyjemność, depresja może być nieunikniona.
 3. Choroba. Depresję kota może również wywołać choroba, którą powinien sprawdzić lekarz weterynarii. Niektóre z chorób i infekcji, które mogą wpływać na nastrój kota, to, stłuszczenie wątroby, choroby zębów, choroby górnych dróg oddechowych, grzybica i nowotwory.

Oznaki smutnego kota

Twój kot może wykazywać subtelne oznaki stresu, przez co trudno jest zauważyć jakiekolwiek zmiany w jego zachowaniu.

Depresyjny kot

Aby ustalić, czy Twój kot nie czuje się dobrze, sprawdź, czy nie występują u niego następujące możliwe oznaki depresji:

 • Niski poziom energii. Koty zazwyczaj dużo śpią. Mruczek w depresji będzie wykazywał oznaki zaburzenia snu. Jeśli zauważysz nagłą zmianę w rytmie snu Twojego kota, oznacza to, że może on być nieszczęśliwy. Niezwykle niski poziom energii to czerwona flaga, sugerująca problem natury psychicznej lub fizycznej.
 • Zmiany w sposobie pielęgnacji. Koty w depresji zazwyczaj przestają się pielęgnować, pozostawiając sierść w nieładzie.
 • Ból. Ból jest jednym z najczęściej niedostatecznie diagnozowanych schorzeń u kotów, szczególnie u seniorów. Jest on jednym z głównych objawów klinicznych depresji.
 • Zmiany apetytu. Jeśli Twój kot zmienia swoje zwykłe zachowania żywieniowe, może to być oznaką przygnębienia. Smutne koty mogą stracić zainteresowanie swoją regularną dietą.
 • Zmiana w codziennej rutynie. Kot, który nagle zmienia swoje zachowanie, może być w stresie. Czy przestał korzystać z kuwety? Oddawanie moczu w innym miejscu, niż dotychczas może sugerować przygnębienie. Smutny kot może również stracić zainteresowanie czynnością, która początkowo sprawiała mu radość.
 • Agresja. Smutny kot staje się bardziej agresywny. Przykłady agresywnych zachowań u kotów to syczenie, gryzienie, gonienie i warczenie. Jeśli zauważysz takie zachowania, może to być dobry moment na wizytę u lekarza weterynarii.

Jak sprawić, aby Twój kot był szczęśliwy

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym możesz pomóc uszczęśliwić smutnego kota. Należą do nich:

 • Posiadanie czasu na zabawę. Przygnębione koty pozbędą się agresji, jeśli będziesz się z nimi bawił.
 • Głaskanie kota. Koty uwielbiają interakcję z opiekunami. Delikatna dłoń położona z tyłu głowy i za szczęką może ustabilizować zmartwionego kota, nie ograniczając jego ruchów.
 • Używanie kocimiętki. Kocimiętka jest rośliną z rodziny miętowatych, która zawiera naturalny olejek zwany nepetalaktonem, który ma wyjątkowy wpływ na koty. Kiedy koty ocierają się o kocimiętkę lub ją żują, wytwarza ona łagodny, naturalny haj, który jest nieszkodliwy i tymczasowy, ale przyjemny dla kotów.
 • Konsultacje z ekspertem. Najlepszym sposobem na rozweselenie zwierzęcia może być konsultacja z behawiorystą zwierzęcym, który posiada wiedzę i doświadczenie w leczeniu przygnębionych zwierząt.

Kiedy zadzwonić do weterynarza?

Jeśli zauważysz, że Twój kot wykazuje objawy przewlekłej depresji, stresu lub choroby, powinieneś skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz może zalecić interwencję medyczną lub po prostu zmianę rutyny.

Oznaki chorego kota obejmują:

Oznaki chorego kota
Infografika przedstawiająca oznaki chorego kota

Opieka nad kotami

Koty są wspaniałymi zwierzętami, które warto mieć. Zanim jednak kupisz jednego na zwierzaka, musisz wiedzieć, czego potrzebują i jak utrzymać je szczęśliwe. W przeciwieństwie do psa, koty nie wymagają zbyt wiele jeśli chodzi o towarzystwo, szkolenie i ćwiczenia. Są dość łatwe w utrzymaniu. Koty są bardziej niezależne i mogą się dobrze przystosować, jeśli prowadzisz intensywny tryb życia. Mogą być również wygodne, jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu lub domu.

Jak zapobiec temu, aby Twój kot był smutny. Jest kilka sposobów na to, aby Twój kot nie był smutny:

 1. Kup swojemu kotu kilka zabawek. Zabawki sprawią, że kot będzie zajęty i zmęczony, dzięki czemu pozbędzie się nadmiaru energii.
 2. Trzymaj koty w parach. Pomoże to w stworzeniu towarzystwa i zabaw, a tym samym zmniejszy lub zapobiegnie stresowi.
 3. Pozwól swojemu kotu "polować". Symulacja zachowań łowieckich utrzymuje koty w stanie psychicznej stymulacji i aktywności.
 4. Spaceruj z kotem. Ćwiczenie kota pomoże pozbyć się nadmiaru energii i stresu. Poproś o pomoc profesjonalnego trenera zwierząt, który pomoże wytrenować kota do chodzenia na smyczy.
 5. Wysterylizuj je lub wykastruj. Kastracja lub sterylizacja Twojego kota może wyeliminować stres spowodowany potrzebą znalezienia partnera.

Smutne koty mogą rozprzestrzeniać swój smutek na innych wokół siebie. Twój kot może być przygnębiony i rozwijać specyficzne zmiany w zachowaniu z powodu choroby podstawowej. Zawsze sprawdzaj zmiany w zachowaniu i skonsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli zauważysz coś nietypowego.