Koty

Sterylizacja kotki - na czym polega i kiedy ją wykonać?

Kotka po zabiegu sterylizacji na rękach weterynarza

Spis treści

Od około 4 miesiąca życia kocięta osiągają dojrzałość płciową, a zatem są zdolne do samodzielnego rozmnażania i płodzenia kociąt. Większość ludzi nie ma czasu ani ochoty na rozmnażanie swojego kota i nie chce powiększać liczby niechcianych kotów i kociąt, które już teraz szukają domów. Kastracja kota - kastracja u samca (usunięcie jąder) i kastracja u samicy (usunięcie jajników i macicy) - nie tylko zapobiega zajściu w niechcianą ciążę, ale także ogranicza niepożądane wzorce zachowań związane z dojrzałością płciową, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych chorób.

Dlaczego warto poddać kotkę sterylizacji?

  • Kontrola populacji. Ważne jest, aby wykastrować kotkę zanim sama będzie mogła mieć kocięta. Dzieje się to bardzo szybko, w zależności od rasy, pory roku, w której się urodziła i indywidualnego rozwoju. Pierwsza ruja pojawia się zazwyczaj około szóstego miesiąca życia, ale może wystąpić wcześniej. Co ważne, kotki mogą urodzić do trzech miotów w ciągu roku.
  • Uciążliwe zachowania. Samice kotów bardzo głośno "nawołują" (gdy są gotowe na przyjęcie samca) regularnie, mniej więcej co trzy tygodnie w okresie aktywności seksualnej, o ile nie zajdą w ciążę. Posiadanie na kotek w rui przyciąga pobliskie samce, co wiąże się z problemami związanymi z sikaniem, walkami i płaczem.
  • Kwestie dobrostanu zwierząt. Niechciane kocięta mogą nie być otoczone opieką i prawdopodobnie będą cierpieć na różne choroby zakaźne, takie jak kocia grypa lub gorsze. Jest mało prawdopodobne, że znajdzie się dla nich wystarczająco dużo nowych domów.
  • Problemy zdrowotne. Kotki, które nie są wykastrowane, są bardziej narażone na pyometrę (zakażenie macicy) w późniejszym okresie życia oraz na guzy sutka. Kotki z chorobami zakaźnymi mogą je przekazać swoim kociętom. Ciąża i poród również nie są pozbawione ryzyka.
  • Problemy z dziką przyrodą. Koty z kociętami polują bardziej aktywnie i jeśli nie są karmione, będą musiały łapać więcej zwierzyny, aby nakarmić swoje kocięta.

Mit jednej ciąży - dlaczego warto wykastrować kotkę od razu?

W przeszłości można było spotkać rekomendacje, mówiące o tym, że wszystkie kotki powinny mieć prawo do urodzenia jednego miotu kociąt. Dziś wiemy, że prawda jest inna i takie podejście nie przynosi kotu żadnych korzyści. Dlatego też lepiej jest poddać kotkę zabiegowi sterylizacji zanim osiągnie ona dojrzałość płciową. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej, kotka zaczyna wchodzić w ruję i nawoływać samców. Cykle aktywności seksualnej występują zazwyczaj co dwa do trzech tygodni, a kiedy kocica zaczyna ruję i nawoływania, robi się dość głośno i nieznośnie!

Czy można zahamować rozmnażanie kotki lekami?

Niektóre leki mogą być stosowane w celu zahamowania cyklu płciowego, ale część z nich niesie ze sobą ryzyko poważnych skutków ubocznych u kotów, dlatego nie zaleca się ich długotrwałego stosowania. Jeśli nie zamierzasz dopuszczać swojej kotki do rozmnażania, kastracja zaoszczędzi ci wielu nerwów i wyeliminuje ryzyko wystąpienia chorób związanych z układem płciowym w późniejszym okresie życia twojej koteczki.

Sterylizacja kotki - opis przebiegu operacji

Sterylizacja rozpoczyna się od podania znieczulenia ogólnego. Następnie następuje chirurgiczne usunięciu jajników i macicy poprzez nacięcie wykonane na boczku lub brzuchu kotki. Sierść w miejscu nacięcia będzie musiała zostać wygolona przed zabiegiem, a weterynarz poprosi o wstrzymanie karmienia zwierzaka od wieczora poprzedzającego znieczulenie.

Zazwyczaj kociak może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia, a szwy zdejmuje się zazwyczaj po 7-10 dniach.

Opieka pooperacyjna

Kotki zazwyczaj bardzo szybko dochodzą do siebie po zabiegu sterylizacji. Przez kilka godzin mogą być nieco senne, ale następnego dnia są już zwykle bardzo ożywione. Rozsądnie jest starać się zachować spokój przez dzień lub dwa, aby dać im czas na zagojenie się ran wewnętrznych. Jeżeli jednak kociak wydaje się wyjątkowo spokojny lub otępiały, należy skontaktować się z weterynarzem. Ponadto, jeżeli kociak zaczyna nadmiernie lizać lub drapać szwy skórne, należy udać się do kliniki w celu założenia odpowiedniego opatrunku lub specjalnego kołnierza, który zapobiegnie podrażniania rany.

Czy kotki tyją po sterylizacji?

To prawda, że po sterylizacji kotki mają większą tendencję do nadwagi. Dlatego też, jeśli twój pupil zacznie nadmiernie przybierać na wadze, należy zweryfikować ilości podawanej jej karmy.

Kiedy sterylizuje się koty? W jakim wieku oddać kotkę do sterylizacji?

Tradycyjnie, kotki sterylizowane są w wieku sześciu miesięcy, gdyż jest to wiek, w którym większość kocic osiąga dojrzałość płciową, ale nie jest to oczywiście ścisła reguła. Ze względów społecznych, zdrowotnych i kontroli populacji, obecnie zaleca się, aby kastrację przeprowadzić po 4 miesiącu życia.