Koty

Świerzb u kota - rodzaje, objawy i leczenie

Spis treści

Świerzb jest problemem skórnym, który dotyka wiele zwierząt, w tym koty, ale nie jest to choroba. Świerzb jest powodowany przez maleńkie pasożyty zwane roztoczami, które gryzą skórę Twojego zwierzęcia i powodują:

  • swędzenie,
  • łuszczenie się,
  • wypadanie włosów,
  • stan zapalny.

Świerzb jest rzadkością u kotów, dlatego właściciele nie zawsze rozpoznają go od razu. Jest on bardzo zaraźliwy i może rozprzestrzeniać się między zwierzętami, dlatego ważne jest, aby leczyć roztocza tak szybko, jak to możliwe. Istnieje kilka leków, które mogą skutecznie pozbyć się świerzbu. Twój lekarz weterynarii może pomóc Ci znaleźć najlepszy z nich dla Twojego kota.

Jakie rodzaje grzybicy mogą występować u kotów?

Istnieje kilka rodzajów roztoczy, które są maleńkimi pajęczakami zagrzebującymi się pod wierzchnią warstwą skóry i powodującymi dyskomfort u żywiciela.

Obraz roztoczy

Dorosłe roztocza mogą składać jaja pod skórą.

U kotów występuje kilka rodzajów świerzbu:

  1. Świerzbowiec psi: Pomimo słowa "psi" w nazwie, te roztocza mogą wpływać również na koty. Koty zazwyczaj zarażają się nimi od zarażonego psa mieszkającego w tym samym domu. Powodują one owrzodzenia, wypadanie włosów i swędzenie.
  2. Świerzb koci (Notoedric Mange): Świerzb koci jest innym rodzajem pasożyta niż świerzb psi, ale objawy świerzbu, które wywołuje pasożyt są podobne.
  3. Świerzb uszny (Otodectic Mange): Roztocza zagnieżdżają się w uszach kota. Zazwyczaj znajdują się one wewnątrz przewodu słuchowego, ale mogą również zaatakować ucho zewnętrzne. Powodują one uporczywy świąd uszu i mogą doprowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej kota.
  4. Łupież pstry (Cheyletiellosis): Roztocza te otrzymują swoją nazwę, ponieważ są małe i białe i poruszają się po ciele zwierzęcia. Dotykają one wielu gatunków zwierząt domowych i mogą mieć również wpływ na ludzi.
  5. Trombiculosis (powszechnie znany jako świerzb skórny): Roztocza te przyczepiają się do skóry kota i żywią się krwią, po czym odpadają. Wyglądają jak małe, pomarańczowe owale i mogą pojawić się na głowie, łapach lub brzuchu Twojego kota.

Demodikoza kotów, która może powodować swędzenie i wypadanie sierści u kotów, które już są chore, jest wywoływana przez roztocza, ale nie jest klasyfikowana jako świerzb.

Jak mogę sprawdzić, czy mój kot ma świerzb?

Większość właścicieli kotów podejrzewa świerzb, ponieważ ich koty drapią się częściej niż zwykle. Roztocza są swędzące i nieprzyjemne, więc Twój kot zrobi wszystko, aby sobie ulżyć. Będzie lizał, gryzł lub drapał dotknięte miejsca.

Drapiący się kot

Próby powstrzymania swędzenia przez kota mogą pogorszyć problem, ponieważ jeszcze bardziej podrażniają skórę. Roztocza, wraz z drapaniem, mogą powodować wypadanie włosów i stan zapalny skóry. Na skórze Twojego kota mogą pojawić się łuszczące się płaty, owrzodzenia lub strupy.

W przypadku roztoczy koty potrząsają głowami i kładą uszy płasko, aby złagodzić dyskomfort w kanałach słuchowych. W uszach kota może być widoczne nagromadzenie ciężkiej woskowiny i pozostałości po roztoczach.

Możesz również zauważyć, że jesteś gryziony przez roztocza. Niektóre roztocza świerzbu mogą przedostać się na ludzi i powodować swędzenie, zaczerwienienie i obrzęk. Jednak roztocza te nie mogą rozmnażać się na ludziach, więc o wiele łatwiej jest się ich pozbyć na sobie niż na swoim zwierzęciu. Porozmawiaj z lekarzem na temat leczenia ugryzień roztoczy na Twojej skórze.

Jak leczy się grzyba u kotów?

Jeśli podejrzewasz, że Twój kot ma świerzb, musisz zabrać go do weterynarza w celu postawienia diagnozy i podjęcia leczenia. Lekarz weterynarii pobierze zeskrobiny skóry z dotkniętego obszaru i obejrzy je pod mikroskopem w poszukiwaniu dowodów na obecność roztoczy świerzbu.

Istnieje kilka sposobów leczenia świerzbu u kotów, w tym niektóre z nich są powszechnie stosowane w zapobieganiu pcheł i nicieni sercowych. Jednakże, dawkowanie dla roztoczy może być inne, więc upewnij się, że jakie dawkowanie będzie właściwe dla Twojego kota.

Lekarz weterynarii może również zasugerować stosowanie specjalnych szamponów lub leków łagodzących w przypadku owrzodzeń na skórze kota. Obecnie preparaty na tego rodzaju dolegliwości są bardzo skuteczne.

Kot u weterynarza

Jeśli masz w domu inne zwierzęta, lekarz weterynarii może zalecić leczenie ich na roztocza lub odizolowanie dotkniętych chorobą zwierząt, aby roztocza się nie rozprzestrzeniały. Powinieneś również zapytać swojego weterynarza o wskazówki dotyczące czyszczenia. Roztocza mogą pozostać na łóżku, zabawkach lub obroży Twojego zwierzęcia, a także na dywanach i meblach.

Jeśli Twój kot zachoruje na świerzb, upewnij się, że postępujesz zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii dotyczącymi leczenia i dalszej opieki.