Koty

Szczepienie kota - kiedy warto zaszczepić mruczka?

Spis treści

Dlaczego powinienem zaszczepić mojego kota?

Aby uchronić Twojego kociaka przed zachorowaniem na wiele poważnych chorób charakterystycznych dla kotów, konieczne jest poddanie go szczepieniom. Po pierwszym szczepieniu kociaka równie ważne jest regularne wykonywanie szczepień przypominających przez całe życie kota.

Szczepienia przypominające "wzmacniają" ochronę kota przed wieloma chorobami kocimi, ponieważ pierwsze szczepienie kota z czasem ulega osłabieniu. Szczepienia przypominające dla różnych szczepionek są podawane w różnych terminach. Lekarz weterynarii poinformuje Cię, kiedy konieczna będzie kolejna szczepionka.

Szczepionki dla kotów

Szczepionki dla kotów dzielą się na dwa podstawowe rodzaje.

Strzykawka

Szczepienia podstawowe są zalecane dla wszystkich kociąt. Szczepienia te są uważane za niezbędne do młodych kotów przed następującymi powszechnymi i poważnymi chorobami kocimi:

  • Panleukopenia (nosówka kotów)
  • Kaliciwirus kotów (FCV)
  • Herpeswirus kotów typu I (FHV, FHV-1)
  • Wścieklizna

Dla niektórych kotów, ze względu na ich tryb życia, odpowiednie są szczepienia nieobowiązkowe. Lekarz weterynarii poinformuje Cię, kiedy należy szczepić kota cierpiącego na konkretne schorzenie. Szczepionki nieobowiązkowe obejmują ochronę przed:

  • Wirusem białaczki kotów (FeLV)
  • Bordetella
  • Chlamydophila felis
  • Wirus niedoboru odporności kotów (FIV)

Kiedy mój kociak powinien otrzymać pierwsze szczepienia?

W wieku około sześciu do ośmiu tygodni kocięta powinny udać się do lekarza weterynarii w celu wykonania pierwszej serii szczepień. Następnie kociak powinien otrzymać serię szczepionek w odstępach trzy- lub czterotygodniowych, aż do osiągnięcia wieku około 16 tygodni.

Kiedy powinienem przyprowadzić kota do weterynarza na szczepienia przypominające?

Dorosłe koty powinny otrzymywać dawki przypominające co roku lub co trzy lata, w zależności od szczepionki.

Kot na szczepieniu

Czy mój kociak będzie chroniony po pierwszej serii szczepień?

Kociak nie jest w pełni zaszczepiony dopóki nie otrzyma wszystkich zastrzyków, czyli w wieku około 12-16 tygodni. Po otrzymaniu wszystkich szczepień początkowych Twój kociak będzie chroniony przed chorobami objętymi szczepionką.

Jeśli chcesz wypuścić zwierzaka na dwór przed otrzymaniem wszystkich szczepionek, dobrze jest trzymać go w miejscach o niskim stopniu ryzyka, takich jak własne podwórko.

Czy muszę szczepić mojego domowego kota?

Może Ci się wydawać, że Twój kot przebywający w domu nie musi być szczepiony, nie jest to jednak prawda. Kociak może przejąć chorobę od innych zwierząt znajdujących się w domu. Sprawdzaj czy Twój kociak nie zachowuje się inaczej, objawy choroby mogą być niezauważalne na pierwszy rzut oka. Po zaszczepieniu kota lekarz weterynarii wyda Ci świadectwo szczepienia, które powinieneś przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Kot domowy

Jeśli chodzi o zdrowie Twojego kota, zawsze lepiej jest zachować ostrożność. Koty są ciekawskimi stworzeniami. Lekarze weterynarii zalecają, aby koty domowe otrzymały wszystkie podstawowe szczepienia w celu ochrony przed chorobami, na które mogą być narażone, jeśli uda im się uciec z bezpiecznego domu.