Gryzonie

Szczur domowy - co warto wiedzieć przed rozpoczęciem hodowli?

Spis treści

Szczury stały się zwierzętami domowymi dopiero w ciągu ostatnich 100 lat, ale są inteligentne, przyjazne i lubią się przytulać, co czyni je świetnymi towarzyszami dla rodzin i dziećmi. Są to figlarne zwierzęta, które pragną towarzystwa człowieka. Opieka nad szczurem jest nieco skomplikowana, będziesz potrzebował odpowiednich akcesoriów, zabawek i klatki dla swojego szczura domowego. Mimo, że są to naturalnie krótkowieczne zwierzęta domowe, mogą rozwijać się u nich różne problemy zdrowotne.

Zachowanie i temperament szczurów

Szczur hodowlany, w przeciwieństwie do niektórych innych gryzoni, jest inteligentnymi i zabawnym zwierzęciem, które pragnie towarzystwa człowieka. Są również (wbrew mitom) bardzo czyste i prawie nie mają zapachu. Lubią się bawić, a nawet mogą nauczyć się sztuczek. Naukowcy wykazali nawet, że szczury są w pewnym stopniu empatyczne; czują się niekomfortowo, gdy inne szczury są w niebezpieczeństwie i będą próbowały pomóc im złagodzić ich kłopoty.

Biały szczur

Dom dla szczura

Duża klatka druciana jest najlepsza, zwłaszcza taka z poziomymi prętami, które pozwalają szczurowi wspinać się po bokach. Wysoka klatka z rampami i platformami jest idealna do zapewnienia miejsca dla wielu szczurów. Minimalnie, klatka z 12 na 24 cale (2 stopy kwadratowe) przestrzeni podłogowej jest w porządku dla dwóch mniejszych szczurów, tak długo jak klatka jest wysoka i zapewniasz półki i/lub hamaki dla dodatkowej przestrzeni życiowej. Jednak większe klatki są zawsze lepsze.

Unikaj klatek z podłogą z drutu; spędzanie czasu na podłodze z drutu może skutkować małymi skaleczeniami, które mogą prowadzić do powstania stopy trzmiela u szczurów. W razie potrzeby możesz zmodyfikować druciane balkony, pokrywając je cienkim arkuszem drewna.

Najlepiej, jeśli klatka zostanie umieszczona w stosunkowo cichym miejscu, ale w pobliżu aktywności społecznej w domu. Szczury to zwierzęta stadne, lubią mieć towarzystwo. Unikaj bezpośredniego nasłonecznienia lub przeciągów. Szczury są zwierzętami nocnymi, więc w ciągu dnia zachowaj w ich przestrzeni ciszę. Ogranicz dostęp do klatki innym zwierzętom domowym; szczur będzie czuł się zagrożony przez kręcącego się w pobliżu kota lub psa.

Zapewnij materiały do budowy gniazda, takie jak:

  • papier bez atramentu,
  • chusteczki higieniczne,
  • ręczniki papierowe, które szczury mogą wykorzystać jako ściółkę.

Unikaj toksycznych wiórów cedrowych i sosnowych, ale wióry osikowe lub z innego twardego drewna są w porządku. Zazwyczaj szczury wybierają wyznaczone miejsce w jednej części klatki. Codziennie wyrzucaj mocno zabrudzoną ściółkę i w razie potrzeby dosypuj jej więcej. Raz w tygodniu czyść całą klatkę i dostarczaj nowy żwirek i ściółkę.

szczur w klatce

Zapewnij swojemu szczurowi domowemu budkę lęgową. Kartonowe pudełko będzie musiało być często wymieniane. Innym rozwiązaniem może być doniczka lub słoik odwrócony na bok.

Pokarm i woda

Do podawania wody można użyć butelki z rurką do popijania. Upewnij się, że zapas świeżej, czystej wody jest zawsze dostępny dla zwierzątka. Ciężkie ceramiczne naczynia na karmę są najlepsze dla szczurków, ponieważ są solidne, nie przewracają się i są łatwe do czyszczenia.

Pomimo tego, że dzikie szczury to zwierzęta wszystkożerne warto zadbać aby Twoje zwierzę miało zbilansowaną dietę, która pozwoli mu dożyć wieku starczego. Diety typu granulki lub bloczki są dostępne dla szczurów i są tak opracowane, aby były kompletne pod względem odżywczym. Wybierz karmę, która ma niską zawartość tłuszczu i kalorii oraz zawiera mączkę sojową, a nie kukurydzę.

Spróbuj uzupełnić podawane karmy zwierząt małymi ilościami owoców i warzyw, pełnoziarnistym makaronem i chlebem, brązowym ryżem, jogurtem, a od czasu do czasu niskotłuszczowym gotowanym mięsem, larwami mącznika, serem, nasionami i orzechami.

Zbilansowana dieta szczura
infografika przedstawiająca zbilansowaną dietę szczura 

Problemy zdrowotne u szczurów domowych

Szczury mogą mieć wiele z tych samych problemów, co koty, psy, a nawet ludzie. Możliwe problemy obejmują:

  • nowotwory,
  • schorzenia układu oddechowego i pokarmowego,
  • problemy neurologiczne.

Chociaż fizycznie możliwe jest przeprowadzenie operacji na szczurze, niewielu właścicieli jest skłonnych za nią zapłacić, więc zapobieganie chorobom jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli to możliwe, znajdź w swojej okolicy weterynarza zajmującego się egzotyką i umów się na pierwszą wizytę w celu zebrania podstawowych danych zdrowotnych.

Czas zabawy dla Twojego gryzonia

Szczury uwielbiają się wspinać i będą dobrze wykorzystywać:

  • drabinki,
  • liny,
  • hamaki,
  • tunele i platformy.

Zapewnij urozmaicenie, takie jak drewniane bloki do gryzienia, tekturowe tuby i zabawki przeznaczone dla fretek lub papug. Szukaj zabawek z liny i drewna dla swojego pupila, ponieważ większość plastikowych zabawek nie wytrzyma gryzienia przez zdeterminowanego szczura.

Szczury są bardzo inteligentne i potrzebują wyzwań, więc regularnie zmieniaj zabawki, aby uniknąć nudy. Niektóre szczury lubią biegać na kółkach do ćwiczeń (a niektóre nigdy nie spróbują!), ale druciany typ powszechnie spotykany w sklepach zoologicznych nie jest zbyt bezpieczny dla szczurów, które mogą złapać się za stopy, palce i ogon; preferowane jest kółko o twardej powierzchni.

Miejsce do zabawy na zewnątrz klatki musi być zabezpieczone przed gryzoniami, ponieważ szczury będą gryźć wszystko, co tylko wpadnie im w zęby. Co najważniejsze, upewnij się, że przewody elektryczne są poza zasięgiem lub są zamknięte w sztywnych plastikowych rurkach. Upewnij się, że Twój szczur nie ma dostępu do niczego, co jest toksyczne, w tym trujących roślin. Szczury mają również tendencję do znakowania zapachowego podczas wędrówek, pozostawiając małe krople moczu.

Najlepsze praktyki pielęgnacyjne szczurów domowych

Szczur domowy ma ostre paznokcie u nóg; przycinaj je co jeden do dwóch miesięcy. Przycinanie paznokci nie jest trudne, jednak Twój szczurek prawdopodobnie będzie się sprzeciwiał i próbował się wywinąć.

W tym samym czasie, kiedy sprawdzasz paznokcie swojego szczurka, spróbuj przyjrzeć się zębom, aby upewnić się, że nie są przerośnięte. Zapewnij szczurom wiele okazji (klocki drewniane i zabawki) do żucia; dzięki temu zęby gryzonia będą krótkie i zdrowe.

Zakup szczura hodowlanego

Gryzonie, podobnie jak koty, występują w szerokiej gamie kolorów i kombinacji kolorystycznych, w tym białe z różowymi oczami (albinosy), cynamonowe, niebiesko-szare i wielokolorowe. Z wyjątkiem albinosów, wszystkie szczury mają ciemne oczy.

Umaszczenie szczurów
Umaszczenie szczurów

Przyjrzyj się uważnie swoim potencjalnym pupilom, aby upewnić się, że są aktywne i zdrowe, z czystą, zadbaną sierścią. Poświęć trochę czasu na obserwację, czy gryzoń prawidłowo je i pije. Na koniec sprawdź, czy inne szczurki, z którymi żyje, są również zdrowe, aktywne i czyste.