Koty

Trawa dla kotów – czy jest zdrowa i jakie ma właściwości?

Trawa dla kotów

Spis treści

Trawa dla kotów, kupiliście ją kiedyś? To tani i prosty, a zarazem oryginalny smakołyk, za którymi wiele kotów wręcz przepada. Skąd to uwielbienie i czy aby na pewno mruczki powinny ją jeść? Oto, co musisz wiedzieć o trawie dla kota!

Większość z nas nie myśli o kotach jako o zwierzętach, które chcą jeść warzywa. Nie trzeba przecież wykształcenia weterynaryjnego, by wiedzieć, że koty są bezwzględnymi drapieżnikami (co oznacza, że ​​większość ich pożywienia muszą pozyskiwać z mięsa i ryb), ale nie każdy wie, że od czasu do czasu zarówno dachowce, jak i koty rasowe lubią i powinny skubnąć coś zielonego.

Czy trawa dla kotów jest dobra dla kotów?

Oprócz tego, że jest smaczną ucztą dla kotów, trawa dla kotów może być zdrowa i pożyteczna.

Spożywanie niektórych rodzajów traw lub roślin może pomóc kotom w procesie trawienia (w przeciwieństwie do podawania kotom mleka), a dodatkowo regularne skubanie kociej trawy może pomóc złagodzić zaparcia i pomóc w usuwaniu niestrawnych materiałów (takich jak kłaczki pochłaniane podczas codziennego mycia). Może również dostarczać im niektórych składników odżywczych, takich jak kwas foliowy.

Prawdą jest więc to, że jedzenie trawy może poprawić ogólny stan zdrowia Waszego kota. Dodatkowo samo pochłanianie kociej trawy może być dla mruczka nie lada zabawą! Nie ma nic lepszego niż skubanie i łapkowanie zielonych kłosów, taka zabawa to zdecydowanie duży plus na rzecz zdrowia fizycznego i emocjonalnego naszego kota.

Czym jest trawa dla kotów i gdzie ją kupić?

Od sklepów zoologicznych po targowiska hodowlane, wszędzie tam gdzie kupujecie kocie jedzenie i smakołyki, z pewnością znajdziecie również trawę dla kotów. Ale czym właściwie ona jest?

Trawa dla kotów to nie jeden, specyficzny gatunek rośliny, a mieszanka różnych traw.

Zwykle mieszanka ta obejmuje następujące zboża:

  • pszenicę,
  • żyto,
  • jęczmień
  • owies.

Oprócz możliwości zakupu w pełni wyrośniętej trawy dla kotów, często można również znaleźć nasiona, które można następnie sadzić w dowolnym pojemniku i uprawiać w domu.

Nie wszystkie trawy są bezpieczne dla kotów

Rudy kot buszujący w trawa dla kotów i podgryzający zielone źdźbła
Kot jedzący trawę w naturalnym środowisku.

Ponieważ nie wszystkie trawy są bezpieczne dla kotów, zawsze dobrze jest przejrzeć listę roślin toksycznych i trujących dla kotów ASPCA przed wprowadzeniem jakichkolwiek roślin do domu, niezależnie od tego, czy kot ma je zjeść czy nie. Pomoże Wam to upewnić się, że wszelkie rośliny w Waszym domu są bezpieczne, jeśli Twój kot zdecyduje się je skubnąć w trakcie zabawy.

Dlaczego mój kot wymiotuje po zjedzeniu kociej trawy?

Powszechną obawą wielu opiekunów kotów związaną z podawaniem trawy dla kotów jest to, że po zjedzeniu ich kot zacznie wymiotować. Ale choć może to być niepokojące, weterynarze zapewniają, że ​​jest to powszechne i normalne zjawisko.

Zwykle dzieje się tak, ponieważ koty połykają trawę, aby ułatwić sobie zwymiotowanie kulki sierści lub inngo niestrawnego przedmiotu.

Ważne jest, aby zwracać uwagę na to, jak często i intensywnie kot wymiotuje po jego zjedzeniu.

Jeśli zwymiotują tylko raz i nie ma innych oznak niepokojących (takich jak letarg, niechęć do jedzenia itp.), to możemy być spokojni.

Ale jeśli kot zacznie wymiotować wielokrotnie lub nawet po każdym spożyciu trawy, warto skierować się na wizytę u weterynarza, aby wykluczyć jakiekolwiek problemy zdrowotne