Koty

Trzecia powieka u kota - kiedy powinieneś się martwić? 

Spis treści

To się powtórzyło: Zobaczyłeś, jak twój kot budzi się z głębokiego snu, wpatrując się w ciebie oczami, które wydawały się filmowe, wręcz półprzezroczyste. Zamrugał kilka razy i te mleczne warstwy cofnęły się poziomo i zniknęły w kącikach oczu. Odetchnęłaś z ulgą (bo to było dziwne i cieszyłaś się, że już się skończyło). Co to właściwie było? Okazuje się, że właśnie obserwowałeś trzecią powiekę swojego kota.

Kocie oko - co to jest trzecia powieka?

Trzecia powieka jest medycznie określana jako błona nyktyczna. Ta błona jest w zasadzie dodatkową warstwą ochronną dla rogówki, a także służy do nawilżania oka przy jednoczesnym utrzymaniu widzenia. Jeżeli Twój kot będzie miał suche oczy, prawdopodobnie błona nyktyczna została w jakiś sposób uszkodzona. Trzecia powieka jest czasami opisywana jako działająca "wycieraczka samochodowa", walczy z zanieczyszczeniami, usuwa pyłki z powierzchni i rozprowadza łzy po oku kota . Cofa się ona do wewnętrznego kącika każdego oka (widoczna trzecia powieka jest nieco dezorientująca dla ludzkich obserwatorów).

Kot z trzecią powieką

Zarówno koty, jak i psy posiadają trzecią powiekę. Podobnie jest z ptakami, gadami, płazami, rybami, gryzoniami i niektórymi innymi ssakami. Trzecia powieka Twojego kota pełni funkcję osłony dla rogówki podczas poruszania się w wysokiej trawie oraz podczas potyczek z sąsiednimi kotami lub opornymi ofiarami. (Pro tip: trzymaj go w domu, aby nigdy nie potrzebował tej ochrony i nie pojawiły się podrażnienia!)

Dlaczego ludzie nie mają trzeciej powieki?

Wierzcie lub nie, ale naukowcy uważają, że ludzie mieli kiedyś trzecią powiekę. W toku ewolucji błona spojówkowa została zredukowana do maleńkiego różowego fałdu tkanki w kąciku oka. Stało się tak prawdopodobnie dlatego, że w przeciwieństwie do kotów, ludzie nie musieli chwytać zdobyczy poprzez gryzienie.

Gruczoł trzeciej powieki - kiedy należy się martwić? 

Zauważenie trzeciej powieki u kota może być złym znakiem. Poza krótkimi chwilami, kiedy Twój kot budzi się ze snu, nie powinieneś widzieć błony powiekowej.

Błona na kocim oku

Jeśli u Twojego kota trzecia powieka jest obecna w jednym lub obu oczach, zabierz go do weterynarza, aby upewnić się, że nie cierpi on na jedną z poniższych przypadłości.

Uraz

Wrzód rogówki może pojawić się w przypadku zadrapania na przejrzystej powierzchni oka kota. W wyniku tego typu urazu może dojść do uniesienia trzeciej powieki. Zwierzę zasłania oko w celu ochrony gruczołu trzeciej powieki.

Dolegliwości zdrowotne

Trzecia powieka czasami pojawia się, jeśli kot jest poważnie odwodniony lub doświadcza utraty wagi z powodu innego problemu zdrowotnego. Jeżeli Twój kot doświadczył niedożywienia np. poprzez wymioty lub osłabienia prawdopodobnie będziesz widywać trzecią powiekę znacznie częściej. Koty z jaskrą mogą również pokazać trzecią powiekę.

Infekcje

Błona dykcyjna może również pojawić się jako objaw wirusa górnych dróg oddechowych u kotów lub zapalenia spojówek. Rogówka kociego oka może wydawać się wtedy zaczerwieniona.

Kot z chorym okiem

Niektóre rasy kotów są bardziej podatne na problemy z trzecią powieką. Wymagają częstszego leczenia i wizyt u weterynarza. Na przykład u kotów birmańskich często występuje "wiśniowe oko", w którym gruczoł na trzeciej powiece ulega zapaleniu i obrzękowi. W takich przypadkach należy operacyjnie zmienić położenie błony spojówki.

Trzecia powieka Twojego kota jest całkowicie normalną częścią jego anatomii - dopóki nie stanie się mocno zauważalna. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.