Koty

Twój kot sika na łóżko? Jak go tego oduczyć

Spis treści

Zrozumienie - pierwszy krok do walki z problemem

Twój kot sikający na twoją świeżo wyjętą z pralki, czystą pościel może być jedną z najbardziej irytujących rzeczy, jaką twój kot może zrobić. Istnieje wiele różnych powodów, dla których Twój kot zachowuję się w ten sposób. Zrozumienie "dlaczego" pomoże Ci dowiedzieć się, co tak naprawdę dzieje się w głowie Twojego futrzaka, dzięki czemu będziesz mógł określić, jak zdyscyplinować swojego kota.
 

Najpopularniejsze przyczyny niepożądanego zachowania milusińskich

Chociaż wiele osób uważa, że głównym powodem, dla którego koty sikają na łóżko, jest przede wszystkim chęć bycia niegrzecznym, zazwyczaj tak nie jest. Istnieje wiele powodów, dla których Twój kot nauczył się tego niepożądanego zachowania. Niezależnie od tego, czy jest to związane z kwestiami medycznymi, czy nie, jest to poważny problem, który należy powstrzymać. Najpierw jednak trzeba dotrzeć do źródła tego zachowania. Niektóre z najczęstszych przyczyn obejmują:
 1.  Infekcja dróg moczowych, cukrzyca i choroba nerek to trzy najczęstsze powody, dla których twój kot może mieć problemy z kontrolowaniem swojego pęcherza. Może to mieć miejsce w przypadku kotów, które oddają mocz nie tylko na twoim łóżku, ale również w innych miejscach poza swoją kuwetą. Ważne jest, aby natychmiast zabrać swojego kota do weterynarza, jeśli zaczniesz zauważać tego typu zachowania.
 2. Stres i niepokój. Kiedy koty stają się przytłoczone i zestresowane, mogą czasami wykorzystywać oddawanie moczu jako mechanizm radzenia sobie z problemami. Twój kot może być zestresowany lub niespokojny z powodu wielu różnych czynników, które powodują, że sika on w miejscach innych niż kuweta - takich jak Twoje łóżko.
 3. Problemy z przywiązaniem do swojego właściciela. Ponieważ Twoje łóżko jest wypełnione Twoim naturalnym zapachem, Twój kot prawdopodobnie uważa go za bardzo pocieszający, kiedy Cię nie ma. Jeśli masz kota, który nie lubi być częścią rodzinki, może on oddawać mocz na twoje łóżko, aby połączyć swój zapach z twoim dla wygody.
 4. Zazdrość. Pojawienie się w domu nowego kota, psa lub nawet dziecka może wywołać u Twojego kota uczucie zazdrości. W szczególności, każde nowe zwierzę, może sprawić, że Twój kot poczuje się zagrożony. Będzie chciał zaznaczyć swoje terytorium, a Twoje łóżko może być najlepszym miejscem do manifestacji swojej wyższości nad innym zwierzakiem.
 5. Nieatrakcyjne warunki w kuwecie. Jeśli kuweta Twojego kota nie spełnia jego standardów, może on oddać mocz na Twoje łóżko, aby dać Ci o tym znać. Niezależnie od tego, czy nie usuwasz kupy wystarczająco często, czy też kuweta jest nieodpowiedniej wielkości, Twój kot będzie całkowicie unikał kuwety, jeśli nie będzie czuł się w niej komfortowo. Koty są bardzo wybredne i mogą protestować przeciwko lokalizacji kuwety, jej rodzajowi, a nawet nieodpowiedniego dla niego typowi żwirku.
 6. On lub ona jest w trakcie rui. Kot, który nie jest wysterylizowany lub wykastrowany, może opryskiwać i znakować meble, ściany i dywany. Są one bowiem, bardziej skłonne do znakowania powierzchni niż zwierzęta, które poddały się zabiegowi kastracji. 
 

Co możesz zrobić, aby powstrzymać to zachowanie?

Najlepsze co można zrobić, aby powstrzymać tego typu zachowanie, jest znalezienie przyczyny. Zazwyczaj przyczyną jest jakiś rodzaj choroby podstawowej. Z tego powodu pierwszym krokiem powinno być zawsze skonsultowanie się z lekarzem weterynarii. Jeśli Twój kot nie ma żadnych dolegliwości medycznych, możesz spróbować kilku z tych taktyk, które pomogą Ci utrzymać łóżko w czystości:
 
 • Zmęcz kota długimi zabawami, aby zmniejszyć niepokój i stres.
 • Poświęcaj więcej czasu swojemu pupilowi, aby czuł się kochany i bezpieczny
 • Upewnij się, że kuweta Twojego kota jest zawsze czysta
 • Wypróbuj nowe żwirki, kuwety i miejsca ich ustawienia, aby zapewnić kotu idealne warunki.
 • Wyeliminuj wszelkie zewnętrzne czynniki stresogenne, które mogą wywoływać niepokój u Twojego kota
 • Spraw, aby łóżko stało się nieatrakcyjnym miejscem do sikania dzięki nieprzyjemnym dla kota zapachom.
 • Zachęcaj do korzystania z kuwety za pomocą smakołyków jako pozytywnego wzmocnienia.

Jak nie dopuścić do powtórzenia się sytuacji?

Odpowiedź na pytanie "Dlaczego mój kot sika na moje łóżko?" to tylko pierwszy krok. Oprócz rozwiązania konkretnego problemu, który powoduje, że Twój kot sika na łóżko, musisz podjąć kilka kroków, aby pomóc mu się "zresetować". Zacznij od dokładnego wyczyszczenia posłania, aby nie pachniało już sikami. Następnie, być może będziesz musiał przykryć łóżko czymś nieatrakcyjnym, na przykład plastikową plandeką lub zasłoną prysznicową. Kotu nie spodoba się taka faktura, a przykrycie może pomóc chronić łóżko, podczas gdy kot nauczy się, że nie jest to kuweta.

Lekceważenie problemu może stanowić duży błąd

Często istnieją ukryte problemy medyczne lub stres, które powodują, że kot oddaje mocz na łóżko. Chociaż takie zachowanie jest frustrujące, niehigieniczne i dość obrzydliwe, może być znakiem, że Twój kot potrzebuje pomocy. Kiedykolwiek takie zachowanie się pojawi, ważne jest, aby zabrać kota do lekarza weterynarii w celu dalszej diagnostyki. Może to być najskuteczniejszy sposób na rozwiązanie tego problemu. Jeśli Twój kot nie ma żadnych problemów medycznych, tego typu aktywność może być po prostu problemem behawioralnym, który wymaga naprawy. Tak czy inaczej, dotarcie do sedna problemu sikania Twojego kota zapewni zdrowszy i szczęśliwszy styl życia dla Was obojga.